Prausynos Ritualas Dulos Paslaugos
Uncategorized

Prausynos

Ritualas naujai prikeltas ir pritaikytas šiuolaikinei besilaukiančiai moteriai, kuriai vis dar svarbus ryšys su savo tradicijom, su savastimi, atsigręžiama į gamtą, į moteriškąją kolektyvinę pasąmonę.
Ritualo paskirtis – padėti pereiti virsmo tašką (nėštumas/gimdymas), nes apeiginis prausimasis simboliškai vaizduoja žadinimą, dvasinį prisikėlimą naujam gyvenimo etapui, tuo pačiu sutelkiant, suvienijant vienai šeimai (bendruomenei) priklausančius asmenis.
Rituale dalyvauja išimtinai tik šeimos ar giminės moterys. Prausynos organizuojamos namie, kur pagrindinis akcentas – vanduo, jis simbolizuoja moteriškumą, motiniškumą, gyvybės syvus ir versmę.
Idealiu atveju, jeigu yra galimybė, daromos pirtyje. Kodėl pirtyje? Pirtis nuo senų senovės – sveikatos (tiek kūniškos, tiek dvasiškos) atstatymo vieta, prisipildymu gėriu – garu erdvė, bendruomenės ritualų, žinių perdavimo, ryšio su dievais ir dvasiomis vieta. Pirtyje tiesiogiai bendraujama su gyvybę palaikančiomis gamtos galiomis, saulės šviesos ir energijos prisipildymas per vantas ir žolynus, per jų kvapus ir prisilietimus. Lietuviškai garinei pirčiai mažiausiai tūkstantis metų. Pirtis visada laikyta šventa. Būtent čia įšventinamos jaunos mergaitės, kurios jau gali tekėti, čia perduodama vyresnių moterų patirtis, pamokymai, intymios paslaptys. Čia lietuvės perdavosi svarbių įvykių išvakarėse, čia jos ir gimdydavo. Tikėjo, jog pirties akmenyse gyvena vėlės ir negimusios dvaselės. Gimdyves ir jaunamartes į pirtį apeiginiu būdu atvesdindavo ritualiniu pirties taku. Gimdyvės garinimas pirkioje ant kubilėlio arba gimdymas prigarintoje pirtyje, tiesiogaiai susiję su pasaulio kūrimo vaizdiniais. Ypač didelę reikšmę pirtyje turi nuogas moters kūnas ir bendravimas su moteriškomis mitinėmis būtybėmis. Gimdyvė ar jaunamartė per pirtynas krosnį dengia tik visiškai nusirengusi, kaip ir visos kitos apeigoje dalyvaujančios moterys. Moteris pirtyje – peržengusi ribą. Tokia pirtynų esmė – apsinuoginimas prieš Pramotę, jos krosnį. Ėjimas pirtin, tai ėjimas į motinystę, o pati pirtis – gimdymo aktas.